Servicebostäder för vuxna med funktionsnedsättning

Servicebostad är boende enligt Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Här bor du i egen lägenhet i anslutning till servicebostaden, där vi kan träffas tillsammans. Våra medarbetare coachar, stödjer och motiverar dig till att kunna sköta ditt eget hem.

Egen lägenhet

I servicebostad bor du i en egen lägenhet med tillgång till gemensam service och medarbetare. Den gemensamma lokalen kan finnas i en annan huskropp. Servicebostädernas yta och utseende varierar.

Vi coachar dig

Alla ska känna sig trygga i servicebostaden. Målet för verksamheten är att stödja ungdomar till ett självständigt liv genom vägledning, delaktighet och choachande samtal och förhållningsätt. Vi kan coacha och träna dig i:

  • Att kunna bo i egen lägenhet
  • Planeringar
  • Matlagning
  • Att ta olika kontakter, till exempel med myndigheter eller familj
  • Delaktighet och aktiviteter

Våra medarbetare

Du har tillgång till våra medarbetare dygnet runt på telefon eller på plats i boendet. Vi lämnar bara ut nycklar till den som kontraktet står på. Eventuella djur får du själv sköta om eller se till. Du ansvarar själv för att ta in din post.

Vi samordnar olika aktiviteter som du kan ge förslag på. Det kan till exempel vara bowling, promenader, filmkvällar, fotboll, evenemang, med mera.

Våra servicebostäder

Alen servicebostad

Kontakt

Telefonnummer

Enhetschef

0270-756 60

Sjuksköterska

0270-758 16

Servicebostad, Köpmangatan 14, 2tr

0270-729 52

Servicebostad och gruppbostad Alen 1 och 2.

Alen servicebostad. Köpmangatan 14, Söderhamn.

Melonen servicebostad

 

Enhetschef

0270-756 60

Sjuksköterska

0270-758 16

Gruppbostad, Norralagatan 13 B

0270-758 67

Melonens gruppbostad.

Melonen gruppbostad. Norralagatan 13 B, Söderhamn

Norrberget servicebostad

 

Enhetschef

0270-754 03

Sjuksköterska

0270-751 90

Servicebostad, Norrberget 34

0270-758 66

Servicebostad Norrberget.

Norrberget servicebostad för dig med psykisk funktionsvariation, som omfattas av socialpsykiatrin. Norrberget 34, Söderhamn.

Nyplan servicebostad

 

Enhetschef

0270-751 47

Sjuksköterska

0270-756 59

Servicebostad, Postvägen 139

0270-729 56

Servicebostad Nyplan.

Nyplan servicebostad för dig med psykisk funktionsvariation, som omfattas av socialpsykiatrin. Postvägen 139, Sandarne.

Tallbo servicebostad

 

Enhetschef

0270-751 47

Sjuksköterska

0270-756 59

Servicebostad, Norrberget 51

0270-754 80

Faxnummer: 0270-753 98

 
Bild på Tallbo servicebostad.

Tallbo servicebostad, för dig med psykisk funktionsvariation, som omfattas av socialpsykiatrin. Norrberget 52, Söderhamn

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 juni 2021
Omsorg och stöd

Kontakt Gruppbostad

Besöksadress för enhetschefer

Kyrkbacksgården 826 80 SÖDERHAMN

Kontakt handläggare LSS

Västra Storgatan 16-18 826 80 SÖDERHAMN

Dag 1-7 Ulrika Svedlund 0270-75 000, E-post: ulrika.svedlund@soderhamn.se

Dag 8-15 Jessica Axling 0270-75 000, E-post: jessica.axling@soderhamn.se

Dag 16-23 Jenny Dragon 0270-75 000, E-post: jenny.dragon@soderhamn.se

Dag 24-31 Jennie Lindberg 0270-75 000, E-post: jennie.lindberg@soderhamn.se

Kontakt enhetschefer LSS

Tereza Vanova Benke tel 0270-756 60, E-post: tereza.vanova.benke@soderhamn.se
Gruppbostäderna Alen, Smeden, Melonen och Skytten 1

Lena Jonsson-Norlund tel 0270-751 47, E-post: lena.jonsson-norlund@soderhamn.se
Gruppbostad Söderala samt Tallbo och Nyplan servicebostäder

Kerstin Hånning tel 0270-758 15, E-post: kerstin.hanning@soderhamn.se
Gruppbostäderna Stugsund 1, Skytten 2

Karin Persson tel 0270-756 54, E-post: karin.persson@soderhamn.se
Gruppbostäderna Skogshöjden och Tallmossen

Anita Gustavsson tel 0270-756 54, E-post: anita.gustavsson@soderhamn.se
Gruppbostäderna Stugsund 2, Solsidan, Anhörigstöd omsorgen

Sophie Wigren tel 0270-753 33, E-post: sophie.wigren@soderhamn.se
Gruppbostäderna Ljusnan, Bergviken

Kontakt Söderhamns kommun

Kundtjänst och telefonväxel
Telefon: 0270-750 00
E-post: kundtjanst@soderhamn.se

Postadress:
Söderhamns kommun
826 80 Söderhamn