Söderhamns kommuns startsida Söderhamns kommuns startsida

Kommunens förtroendevalda revisorer

Kommunens revisorer är valda av kommunfullmäktige och arbetar på fullmäktiges uppdrag. Revisorerna granskar styrelsers och nämnders verksamhet samt prövar om den sköts ändamålsenligt och tillfredsställande från ekonomisk synpunkt.

Revisorerna ska också granska om kommunens räkenskaper är rättvisande och om den interna kontrollen inom respektive förvaltning är tillräcklig.

Om en förtroendevald revisor även är invald i en nämnd så undantas den nämndens verksamhet från uppdraget som revisor.

Ordförande Nils Westling (C)
Stavvägen 4
820 23 Bergvik
Tel. bost. 0270-42 47 70
Mobiltelefon 070-574 81 77
E-post: nils.westling@soderhamn.se

Vice ordförande Stig Norell (S)
Morfjärd 433
820 20 Ljusne
Tel. bost. 0270-661 21
Mobiltel. 070-654 58 19
E-post: stig.norell@soderhamn.se

Ledamöter

Olof Bengtsson (M)
Knektslättsvägen 54
826 50 SÖDERHAMN
Tel. 0270-109 34
E-post: olof.bengtsson@soderhamn.se

Leif Jonsson (L)
Gästrikevägen 10
826 39 SÖDERHAMN
Tel. 0270-420300
Mobil: 070-2716738
E-post: leif.jonsson@soderhamn.se

Hans-Olof Olsson (S)
Köpmangatan 28 B
826 30 SÖDERHAMN
Telefon: 0270-106 36
Mobil: 070-625 47 43
E-post: hans-olof.olsson@soderhamn.se

Hans-Jörgen Alsing (V)
Ellne 848 
826 92 SÖDERALA
Tel 0270-28 61 51 
Mobiltelefon 073-048 01 16
E-post: hans.alsing@soderhamn.se  

Jerry Andersson (SD)
Askesta 103 A lgh 1101
826 92 SÖDERALA
Mobil: 073-086 57 34
E-post: jerry.andersson@soderhamn.se

Söderhamns kommun


826 80 Söderhamn
Tel 0270-750 00
Fax 0270-411 60
E-post

Styrdokument

Reglemente för revisorernaPDF (pdf, 193 kB)
Kommunallag kapitel 9länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterad information

Revisionsrapporter

Nils Westling (C), ordförande.

Nils Westling (C), ordförande.

Kontaktuppgifter

Kommunrevisionen har sakkunnigt biträde från PwClänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Louise Cedemar
010-212 75 54
louise.cedemar@se.pwc.com

Hanna Franck Larsson
010-212 75 47
hanna.franck.larsson@se.pwc.com

Granskad/Uppdaterad: 2017-01-23

Söderhamn - en kommun i Hälsingland: Bollnäslänk till annan webbplats, Hudiksvalllänk till annan webbplats, Ovanåkerlänk till annan webbplats, Ljusdallänk till annan webbplats, Nordanstiglänk till annan webbplats

Söderhamns kommun, 826 80 Söderhamn Tel 0270-750 00, Fax 0270-411 60, E-post - Ytterligare kontaktuppgifter